17 marca 2021

PolLub matematykę, czyli dzień liczby Pi


W jaki sposób ,,złamano” Enigmę nie do złamania, jaki jest najpiękniejszy wzór matematyki, jaka jest historia niezwykłych liczb, którymi posługujemy się na co dzień, co to są liczby przestępne oraz dlaczego zero i jeden są takie niezwykłe. Odpowiedzi na te pytania można było poznać podczas świętowania Dnia Liczby Pi na Politechnice Lubelskiej.

 

Wydarzenie odbyło się 16 marca 2021 r. w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Teams. Jego organizatorami byli studenci kierunku matematyka zrzeszeni w Studenckim Kole Naukowym ,,Kwaternion” wspólnie z Samorządem Studenckim Wydziału Podstaw Techniki.

– To doskonała okazja do promowania matematyki i opowiadania o ciekawych aspektach jej historii. A liczba π dlatego jest tak interesująca, gdyż ważna jest nie tylko z punktu widzenia matematyki, ale także fizyki, mechaniki czy architektury – podkreśla dr hab. Anna Kuczmaszewska, opiekun Koła „Kwaternion”.

– Dzień 14 marca jest dniem, w którym na całym świecie obchodzone jest święto liczby π – nieformalne święto matematyki. Liczba π jest chyba najpopularniejszą spośród wszystkich niezwykłych liczb niewymiernych. Jej najbardziej znane wymierne oszacowanie to 3,14, ale 3.14 to również amerykański zapis daty 14 marca. Stąd taki wybór terminu tego święta – mówi dr Ewa Łazuka, kierownik Katedry Matematyki Stosowanej na Wydziale Podstaw Techniki.

Na początku były wykłady związane z liczbą Pi. Następnie po zakończeniu prelekcji zorganizowany został konkurs matematyczny „Matematyka na wesoło – łamigłówkowe mistrzostwa”.