4 listopada 2015

Zaproszenie na prelekcję "200 lat polskiej motoryzacji"

Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej

oraz Lubelskie Towarzystwo Historii Przemysłu przy SIMP

Zaprasza na wykład mgr Piotra Pluskowskiego

"200 LAT POLSKIEJ MOTORYZACJI"

 

Wydział Mechaniczny

Poniedziałek 9 XI 2015, godzina 14.15 - Aula II

Wtorek 10 XI 2015, godzina 8.15 - Aula I

 

Prelekcja ta ma na celu uczcić rolę prekursora polskiej myśli technicznej Józefa Bożka (1782 - 1835) śląskiego konstruktora i mechanika urodzonego w Bierach niedaleko Cieszyna. Był twórcą pierwszego pojazdu parowego – samochodu osobowego, a jednocześnie pierwszej taksówki osobowej  na Kontynencie Europejskim. Tak więc nie Nicolas Cugnot, nie Richard Trevithick, nie Siegfried Marcus, a właśnie Józef Bożek jest prekursorem opisywanego pojazdu, który przez przeszło 2 lata był w codziennym użytkowaniu, a w szczególności weekendowych płatnych przejazdach.   

Wydarzenie z przed 200 lat i tegoroczna rocznica powinna być zapamiętana, i jak najszerzej rozpropagowana wśród studiującej młodzieży, nauczycieli akademickich, znawców polskiej motoryzacji, kolekcjonerów oraz pasjonatów pojazdów zabytkowych.  

Po prelekcji będzie można zakupić książkę: „Józef Bożek z Księstwa Cieszyńskiego i jego pojazd parowy z 1815 roku", jak również cały zestaw składający się z trzech folderów: „200 lat polskiej motoryzacji”, „Placówki muzealne, galerie, prywatne kolekcje motoryzacyjne  w Polsce”, „Historia polskiej motoryzacji w fotografii w latach 1912 – 2000”, oraz okolicznościowych kartek pocztowych i okolicznościowego okrągłego znaczka – przypinki.