Politechnika Lubelska najbardziej innowacyjną uczelnią w Polsce. Wyniki rankingu „Perspektyw”

Politechnika Lubelska została ogłoszona liderem innowacyjności w tegorocznym rankingu szkół wyższych przygotowanym przez miesięcznik „Perspektywy”.

–  Jest to dla nas duże wyróżnienie. Po raz kolejny stanęliśmy na podium zajmując I miejsce w kategorii innowacyjność. Naszym atutem są liczne wynalazki, których autorami są zarówno pracownicy uczelni, jak i studenci. Ich rozwiązania były wielokrotnie wyróżniane w krajowych i międzynarodowych konkursach. Między innymi nasi studenci od 2011 r. są laureatami konkursu „Student-Wynalazca” i zdobywają medale na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie – mówi prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.

 

W ciągu ostatnich sześciu lat na Politechnice Lubelskiej zgłoszono 441 patentów, z czego uzyskano aż 383! Pod względem liczby zgłoszonych wynalazków (93 w 2017 r.) oraz uzyskanych patentów (71 w 2017 r.) i praw ochronnych uczelnia plasuje się w ścisłej czołówce, a biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń i patentów na 1 pracownika, PL zajmuje 1. pozycję. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego potencjału i zaplecza naukowego.

–  Politechnika Lubelska stawia na innowacje. Na uczelni prowadzone są zaawansowane badania naukowe w zakresie nowoczesnych technologii. Do najbardziej spektakularnych wynalazków naszych uczonych w ostatnich latach można zaliczyć m.in. mikroreaktor plazmowy, specjalną kompozycję klejową, kabestan czy dyfuzor – wylicza prof. Anna Halicka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-biznesowym.

Wśród 90 sklasyfikowanych uczelni akademickich Politechnika Lubelska zajęła 34 pozycję. To o 1 miejsce wyżej w porównaniu z wynikami ubiegłorocznej edycji. Politechnika awansowała również w grupie uczelni technicznych. Uczelnia znalazła się na 8 pozycji zestawienia, podczas gdy rok temu zajęła miejsce 9.