Problem z implantem ucha? Badacze pracują nad jego rozwiązaniem

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie badają wpływ aktywnego implantu ucha środkowego na przewodzenie dźwięku do ucha wewnętrznego. Badania takie są konieczne, aby powstające implanty były przewidywalne i zachowywały się w sposób z góry zaplanowany przy określonych typach schorzeń.

 

– Aktywne implanty są już stosowane w praktyce lekarskiej w przypadku osób cierpiących na niedosłuch, ale ich rola i oddziaływanie na struktury ucha ludzkiego nie jest do końca poznana. Ponadto, ich skuteczność zależy od bardzo wielu czynników. Dlatego zajmujemy się wyjaśnieniem sprzężenia pomiędzy strukturą ucha a elektromagnetycznym implantem – mówi prof. Rafał Rusinek z Katedry Mechaniki Stosowanej Politechniki Lubelskiej.

Aby zrozumieć oddziaływanie implantu na ucho, a także ucha na implant, naukowcy opracują nowy fizyczny i matematyczny nieliniowy model zdrowego ucha środkowego. Następnie model ten będzie użyty do opisu ucha z aktywnym implantem, który zapewnia poprawę słuchu w przypadku niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego.

– Celem naszych badań jest określenie warunków, w których kosteczki słuchowe zachowują się przewidywalnie, czyli liniowo oraz nieprzewidywalnie, czyli nieregularnie lub nawet chaotycznie. Ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju praktyki medycznej – podkreśla prof. Rafał Rusinek.

Wyniki naukowców zostaną zweryfikowane przy pomocy eksperymentu na kości skroniowej przy użyciu Dopplerowskiego Wibrometru Laserowego. Będzie on polegał na porównaniu zachowania ucha zdrowego i ucha z implantem.