7 marca 2019

Turniej FIRST Tech Challenge

FIRST Tech Challenge obędzie się w dniach 23-24 marca 2019 roku, na hali sportowej Politechniki Lubelskiej. Celem turnieju jest promocja robotyki wśród lokalnej społeczności, a w szczególności wśród uczniów, którzy mają dzięki temu szansę na rozwój. Koło naukowe - First Robots, planuje również kontynuację Lubelskie: Liga Robotyki - konkursu zorganizowanego przez kilkoro członków Spice Gears w październiku 2018 roku w Lublinie. 

Politechnika Lubelska w roku 2018 dołączyła do FIRST Global Higher Education Network (FGHEN) i stała się oficjalnym partnerem FIRST. Uczelnia jest jedną z pierwszych na świecie, które wspierają program FGC.

FIRST Global Challenge (FGC) to nowy rodzaj konkursów FIRST. Przyjmuje cechy olimpiady, co znaczy, że z każdego kraju jest wystawiana jedna drużyna reprezentująca swoje państwo. Rozgrywki organizowane są co roku w stolicy innego kraju. Pierwsza olimpiada odbyła się w roku 2017 w Waszyngtonie i wzięło w niej udział 163 drużyn, w tym 6 reprezentujących poszczególne kontynenty.

 

Drużyna FRC 5883 Spice Gears powstała w roku 2016 w Kraśniku i składa się z uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu kraśnickiego. Została założona z inicjatywy Ryszarda Kuśmierczyka przez Dariusza Głuchowskiego, który jest głównym mentorem drużyny. Uczniowie szkół średnich powiatu od samego początku pokazują, że nie ma żadnej przepaści pomiędzy nimi a młodzieżą z całego świata. Wśród sukcesów drużyny należy wymienić przede wszystkim zdobycie Judges Award w ich pierwszym, 2016 roku. W roku 2017 podczas olimpiady robotycznej FIRST Global jako reprezentacja Polski członkowie drużyny zajęli drugie miejsce na ponad 163 zespoły, a w sierpniu 2018 powtórzyli sukces, zdobywając nagrodę Albert Einstein Award For International Excellence. Prócz tego w roku 2018 drużyna zajęła dwukrotnie pierwsze miejsce na zawodach regionalnych FRC w Shenzhen i Szanghaju, nagrodę Chairman's Award - przyznawaną za całokształt rozwoju drużyny i oddziaływanie na społeczność. Dariusz Głuchowski zdobył nagrodę Woodiego Flowersa dla najlepszego mentora. Dzięki tym wygranym drużyna otworzyła sobie drogę na finały, które odbyły się w kwietniu 2018 w Detroit. W pewnym momencie sezonu 2018 zespół był klasyfikowany na drugim miejscu pośród około czterech tysięcy aktywnych drużyn na świecie. Dzięki zwycięstwie w Stambule w 2019 r. kraśnicka drużyna poleci na finały FRC w Detroit.