22 marca 2019

Podsumowanie Dnia Otwartego Politechniki Lubelskiej

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Dzień Otwarty Politechniki Lubelskiej zakończył się sukcesem.  Możemy tak śmiało powiedzieć, ponieważ świadczy o tym liczba przybyłych kandydatów, a także informacje, które wczoraj ukazały się w Social Mediach, iż nasza uczelnię odwiedziło setki maturzystów, którzy żywo byli zainteresowani podjęciem kształcenia na Politechnice Lubelskiej. Cieszy nas także fakt, iż studiami na naszej uczelni zainteresowani są maturzyści nie tylko z Lublina ale  także z całego województwa. Wśród uczniów szkół średnich, którzy wczoraj byli obecni na naszym evencie można wymienić min. maturzystów z: II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie, IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A.J. Vetterów w Lublinie, jak również Zespół szkół nr 2 w Lubartowie im. Karola Pawła Sanguszki, Liceum Ogólnokształcące w Piaskach oraz wiele innych. Jednym słowem kandydatów na studia nie zabrakło.
Tegoroczny Dzień Otwarty Politechniki Lubelskiej, przebiegł pod hasłem MADE IN POLITECHNIKA. Hasło to niosło za sobą duże przesłanie dla tegorocznych maturzystów, czego dowodem były liczne pokazy, wystąpienia i laboratoria zorganizowane przez przedstawicieli poszczególnych wydziałów. Podczas oficjalnego rozpoczęcia wydarzenia przybyłych Gości, powitała Pani Prof. dr hab. inż. Anna Halicka- Prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-biznesowym. Obecni byli także Dziekani i Prodziekani wszystkich sześciu wydziałów, Zastępca Kanclerza Politechniki, a także kadra akademicka i administracyjna uczelni. Prezentację ogólnouczelnianą wygłosiła V-ce Przewodnicząca Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej Magda Wlazło. Dużym zakończeniem oraz atrakcją okazał się  zaprezentowany naszym maturzystom symulator lotów VR. Wybrany ochotnik z publiczności miał możliwość spróbowania swoich sił i zasiadł za sterami symulatora. Jak sam opisał, wrażenia są niesamowite. Zdradził nam dodatkowo, iż zamierza zostać studentem architektury na Politechnice Lubelskiej. Został także rozstrzygnięty konkurs Samorządu Studenckiego PL, w ramach którego można było wygrać „Wejściówki VIP” na tegoroczne Juwenalia. Całość wydarzenia została dodatkowo uatrakcyjniona występem przedstawicieli formacji tańca towarzyskiego GAMZA. Po zakończeniu części oficjalnej, nasi kandydaci na studia mogli szczegółowo zapoznać się ze skierowaną do nich ofertą edukacyjną poszczególnych wydziałów. Na specjalnie przygotowanych stoiskach, szczegółowych informacji na temat poszczególnych kierunków kształcenia udzielali wyznaczeni do tego ambasadorzy wydziałów. Pracownicy naukowi, dydaktyczni oraz studenci prezentowali swój dorobek naukowy. Studenci opowiadali przy tym kandydatom, iż prezentowane im rzeczy, powstały  w naszych laboratoriach pod bacznym okiem mentorów- wykładowców PL.
 
Każdy z tegorocznych maturzystów mógł także uczestniczyć w zajęciach, wykładach  laboratoriach oraz konkursach organizowanych na poszczególnych wydziałach. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs matematyczny zorganizowany na Wydziale Podstaw Techniki PL. Uczestników przybywało z minuty na minutę, a pracownicy wydziału nie nadążali ze sprawdzaniem prac konkursowych. W ramach konkursu każdy uczestnik musiał rozwiązać 9 zadań zamkniętych w czasie 30 minut. Lista zwycięzców konkursu została ogłoszona pod koniec Dnia Otwartego Politechniki Lubelskiej. Uczestnicy dostali okolicznościowe dyplomy uczestnictwa oraz drobne upominki. Na Wydziale Mechanicznym można było min. wziąć udział w zajęciach pn. Silniki lotnicze, silnik zasilany wodorem, Inżynieria materiałowa w spawalnictwie lub Projektowanie części maszyn, modelowanie wytrzymałości. Wydział Inżynierii Środowiska przybliżył maturzystom temat, W jaki sposób wykorzystuje się energie słoneczną, zaprezentował warsztat  Słońce źródłem energii, a także zapoznał zainteresowanych z kierunkiem Inżynieria odnawialnych źródeł energii. Na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki, dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy pn. Przenieś się w świat wirtualnej rzeczywistości, Interfejsy mózg- komputer, czyli jak sterować za pomocą fal mózgowych, czy też warsztat Zobaczymy na co patrzysz i co widzisz- zastosowanie eye-trackingu. Dla osób, które chcą podjąć  kształcenie na Wydziale Budownictwa i Architektury pracowni także przygotowali ciekawe prezentacji. Były to min. Wirtualna rzeczywistość w projektowaniu – prezentacja urządzenia Oculus, Tajniki CAD – wprowadzenie do projektowania 2D i 3D, zajęcia pn. Rysunek, malarstwo i rzeźba w architekturze, Pokazy Laboratorium Budownictwa. Wydział Zarządzania zaprosił  swoich kandydatów na studia na warsztaty pod nazwą: Włączamy niskie ceny. Czy reklama jest nam potrzebna?, Zobacz Piękno w danych; Prognozowanie kursów walut z zastosowaniem sztucznych sieci neuronowych  oraz Indukowanie innowacji. Dodatkowo na wszystkich wydziałach pracownicy i studenci przekazali maturzystom informacje na  temat zasad rekrutacji  oraz ogólnych zasad funkcjonowania danego wydziału.
 
Dzień Otwarty Politechniki Lubelskiej to nie tylko możliwość zaprezentowania kandydatom na studia oferty edukacyjnej wydziałów. To także możliwość przekazania im niezbędnych informacji dotyczących pozostałych form współpracy studentów ze społecznością akademicką.  Dlatego tego dnia swoje stoiska promocyjne miały także jednostki ogólnouczelniane i międzywydziałowe takie jak: Biuro Promocji i Projektów PL, Biuro Karier PL, Studium Języków Obcych PL, Biblioteka PL, Biuro Kształcenia Międzynarodowego PL, Centrum Partnerstwa Wschodniego, dział Nauczania i Toku Studiów PL oraz Dział Spraw Studenckich PL.
 
Podczas wydarzenia odbyło się także wiele mniejszych eventów towarzyszących Dniu Otwartemu. Jednym z nich była ogólnopolska akcja Dziewczyny na Politechniki, której głównym organizatorem są Perspektywy. W ramach akcji odbyły się pogadanki dla maturzystek z przedstawicielkami Politechniki Lubelskiej. Omówiony został temat: Dlaczego warto studiować na uczelni technicznej, odbyły się warsztaty z budowania własnego wizerunku prowadzone przez  „PEARLS Lublin”. Całość wydarzenia dopełnił występ zespołu Głośne szepty.  
 
Wszyscy przybyli goście mogli także przyłączyć się do zabawy „Pokoju zagadek z robotyki”,  wziąć udział w licznych konkursach, porozmawiać z przedstawicielami Kół Naukowych działających na uczelni, zrelaksować się w kąciku gier planszowych, a także zwiedzić kampus w towarzystwie studentów z Samorządu Studenckiego PL.
Dodatkową atrakcja dla naszych gości była wystawa pn. „Historia przemysłu motoryzacyjnego w Lublinie”, a także wystawa pn. MADE IN POLITECHNIKA, na której można było min.  obejrzeć: Trenażer czołgowy MPG-69, Cetan; Buggy 4x4, Kosiarkę gąsienicowa, Żuki oraz  i inne pojazdy z FSC.
 
Podsumowując  można śmiało powiedzieć, iż marka jaka jest zdobyty tytuł inżyniera na Politechnice Lubelskiej, ma silną pozycję. Świadczy o tym duże zainteresowanie osób, które chcą podjąć kształcenie na naszej uczelni.
 
Wszystkim przybyłym dziękujemy za przybycie na Dzień Otwarty Politechniki Lubelskiej. Natomiast Tegorocznym maturzystom życzymy powodzenia na egzaminie dojrzałości i zapraszamy  do podjęcia studiów na uczelni, na której JAKOŚĆ TO TRADYCJA.
 
Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
fot. Tomasz Maślona, Paweł Stadnicki, Leszek Gardyński.