17 maja 2019

Studenci z Ukrainy przyszli na uczelnię w wyszywankach

Fot. K. Krzysiak, SAF PL Fot. K. Krzysiak, SAF PL

Studenci Politechniki Lubelskiej pochodzący z Ukrainy nałożyli wczoraj białe, płócienne koszule lub bluzki bogato haftowane w ludowe wzory. W ten sposób obchodzili Dzień Wyszywanki. Przypada on na trzeci czwartek maja.

 

– Wyszywanka to tradycyjna ukraińska koszula z wesołymi kolorowymi haftami. Ukraińcy zakładają ją w ten szczególny dzień i idą na uczelnię, do pracy, na spacer. Chcą podkreślić znaczenie tego stroju w ukraińskiej kulturze i tradycji. Na Ukrainie wyszywanki noszone są nie tylko w Dniu Wyszywanki, ale także w czasie świąt czy uroczystości rodzinnych – mówi Anton Blazheiev z Centrum Programu Partnerstwa Wschodniego.

O godz. 17.30 studenci ubrani w wyszywanki wyruszyli z kampusu Politechniki Lubelskiej na Plac Teatralny pod Centrum Spotkania Kultur. Tam o godz. 18.00 odbyło się spotkanie „wyszywanek”, podczas którego studenci śpiewali tradycyjne piosenki ukraińskie, w tym „Dwa kolory”.

Dzień Wyszywanki zapoczątkowali w 2007 roku studenci z uniwersytetu w Czerniowcach na Ukrainie. Zainteresowanie akcją było tak duże, że szybko rozprzestrzeniła się ona po całym kraju.