10 czerwca 2019

58 Architekci na rynku pracy – co warto wiedzieć o zawodzie?

Praca architekta wciąż uznawana jest za prestiżową, elitarną oraz dobrze płatną profesję. Umiejętność tworzenia ciekawych, innowacyjnych projektów z pewnością wyróżni Cię na tle konkurencji i pozwoli znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie.

 

Jak wyglądają pierwsze kroki w zawodzie?

Po ukończeniu studiów kandydatom nierzadko brakuje doświadczenia – nie jest to jednak przeszkodą w znalezieniu odpowiedniego stanowiska. W zawodzie architekta duże znaczenie ma portfolio, czyli zbiór wykonanych rysunków i prac. Warto zabrać je ze sobą na rozmowę kwalifikacyjną i potwierdzić w ten sposób swoje kwalifikacje, a także talent.

Ile zarabia architekt?

Wynagrodzenie może być zróżnicowane, ponieważ wpływa na nie wiele czynników, np. doświadczenie zawodowe, specjalizacja czy lokalizacja miejsca zatrudnienia. Według serwisu zarobki.pracuj.pl w 2018 r. przeciętne zarobki architekta – głównego projektanta wynosiły 8700 zł brutto. Osoby, które dopiero rozpoczynają karierę, muszą liczyć się ze znacznie niższą pensją.

Zawód architekta – wykształcenie i kwalifikacje

Pierwszym krokiem w stronę zawodu architekta będzie ukończenie studiów na kierunku: architektura i urbanistyka na jednej z wybranych politechnik. Można również zdecydować się na studia na dowolnej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie odbyć stosowną praktykę. Należy pamiętać, że profesja architekta wchodzi w skład zawodów chronionych. Oznacza to, że przed przystąpieniem do pracy trzeba posiadać wymagane uprawnienia i zostać członkiem Izby Architektów RP lub Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Jakie kompetencje mają znaczenie?

Dobry architekt powinien być przede wszystkim kreatywny, sumienny i elastyczny. Pomocne będą również zdolności matematyczne i plastyczne. Obowiązki zawodowe wiążą się z częstymi spotkaniami z klientami, dlatego istotna jest też komunikatywność.

Przeczytaj również: https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/bola-cie-plecy-oto-6-szybkich-cwiczen-do-wykonania-w-pracy/