23 lipca 2019

Chciałbyś rozpocząć poszukiwania pierwszej pracy i zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe?

Masz dużo chęci i motywacji ale masz obawy, że nie ma dla Ciebie odpowiedniej oferty? Mam dla Ciebie kilka propozycji, które mogą Ci się przydać!

PRAKTYKI PODCZAS STUDIÓW

Zacznij poszukiwania praktyk lub stażu jak najszybciej, nie zwlekaj do czasu otrzymania dyplomu. Rozejrzyj się na rynku, która firma ma profil zgodny z Twoimi potrzebami rozwoju? Zrób listę takich firm i zacznij obserwować ich strony/social media, jak tylko pojawi się ogłoszenie - aplikuj! Praktyki mogą trwać przez okres wakacji, a mogą być również rozbudowanym programem z możliwością awansu. Pracodawcom zależy na Tobie i chcą zainwestować w Twój rozwój, a może z czasem otrzymasz propozycję dłuższej współpracy? Zwróć uwagę, jakie doświadczenie zawodowe możesz zdobyć w danej firmie, będzie ono Twoim argumentem dla kolejnego pracodawcy. Dzięki temu w Twoim CV już na wczesnym etapie znajdą się pierwsze osiągnięcia i sukcesy.

 

PRACA SEZONOWA

Różne formy prac dorywczych cieszą się zainteresowaniem studentów, którym zależy nie tylko na inwestowaniu w przyszłą karierę, ale i na możliwie stałym dochodzie. Już w miesiącu kwietniu/maju zacznij przeglądanie stron z ofertami prac na sezon. Najczęściej oferowaną pracą są: praca w sklepie, w restauracji czy kawiarni. Zwróć uwagę, że podczas takiego typu pracy masz możliwość zdobywania cennego doświadczenia! Będziesz uczył się np.: bardzo dobrego kontaktu z klientem, organizacji pracy własnej a może i nawet całego zespołu. Pamiętaj o wpisaniu takich umiejętności do CV, nawet krótka praca sezonowa podnosi Twoją wartość w oczach kolejnego pracodawcy.

WOLONTARIAT

Pracodawcy cenią sobie również studentów, którzy udzielają się społecznie i wspierają fundacje oraz stowarzyszenia. Jest to praca, która nie przynosi korzyści finansowych ale daje Tobie szanse do sprawdzenia się w działaniach zespołowych. Możesz nauczyć się dzięki temu: jak organizować pracę zespołu, jak planować akcje promocyjne czy zarządzać zespołem. Pamiętaj aby po ukończeniu wolontariatu poprosić przełożonego o wystawienie rekomendacji oraz zaświadczenia o okresie współpracy i pełnionych zadaniach.

PIERWSZA PRACA

Przeglądając oferty pracy zwróć uwagę na opisy wymagań. Spotkasz się z informacją typu „studenci mile widziani”. Przeanalizuj ogłoszenie, znajdź stronę firmy, sprawdź czy obszar, usługi i produkty firmy oraz ich misja i wizja będą dla Ciebie atrakcyjne i aplikuj. Pamiętaj, im szybciej wyślesz swoje CV po publikacji ogłoszenia, tym masz większe szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę!

UMOWA

Każda z powyższych propozycji współpracy powinna być zawarta na podstawie umowy. Zapoznaj się z zapisami Kodeksu Pracy, staraj się też być z przepisami na bieżąco. KP określa rodzaje zawieranych umów, prawa i obowiązki każdej ze stron czy sposoby wypowiedzenia umowy. Ważne jest też abyś przed podpisaniem umowy bardzo szczegółowo ją przeczytał, jeżeli któryś z zapisów nie będzie dla Ciebie zrozumiały masz prawo spytać o to i poprosić o wyjaśnienie. Warto abyś również znał obowiązującą oficjalnie płacę minimalną na rok 2019 (stawki brutto i netto) oraz wymiar stawki godzinowej. 

Takich informacji szukaj na stronie www.kadry.infor.pl

Na tej stronie znajdziesz również kalkulatory wynagrodzeń, dzięki temu będziesz mógł sprawdzić jaka ostatecznie kwota netto wpłynie na Twoje konto.

Katarzyna Kiłyk - Doradca Kariery, pedagog, team leader,miłośniczka musicali i czekoladowych ciast.

Zawsze jestem blisko ludzi dzięki czemu z zaangażowaniem wspieram ich starania w budowaniu ścieżki zawodowej oraz zdobywaniu pracy marzeń.

Specjalizuję się w pomocy w planowaniu i świadomym zarządzaniu karierą, poznawaniu mocnych stron i ustalaniu najlepszej strategii rozwoju życia zawodowego. Masz ochotę na rozmowę o Twoich planach? Napisz do mnie!

mail: katarzyna.kilyk@treningkariery.pl
strefa wiedzy: treningkariery.pl
aktualności: facebook.com/treningkariery.pl