13 sierpnia 2019

Perspektywy zawodowe w branży budowlanej

Dynamiczny rozwój gospodarczy, rosnące zapotrzebowanie na nowe mieszkania i nie tylko – to wszystko stwarza atrakcyjne warunki zatrudnienia dla pracowników fizycznych oraz specjalistów z sektora budowlanego. Zarobki są jednak zróżnicowane – na wysokość pensji wpływa m.in. wielkość i lokalizacja firmy, a także doświadczenie zawodowe i poziom kwalifikacji kandydata.

 

Możliwości zawodowe w budownictwie

Choć studia techniczne nie należą do najłatwiejszych, osoby decydujące się na ich ukończenie mają szansę na zdobycie satysfakcjonującego zatrudnienia i rozwój kariery. Na rynku pracy widoczne jest duże zapotrzebowanie na inżynierów. Według raportu Pracuj.pl: „Rynek pracy specjalistów Q1 2019. Rekrutacja wciąż mocna” jedną z najpopularniejszych grup stanowisk tworzą właśnie przedstawiciele inżynierii. Ogłoszenia o pracę dotyczące tej grupy zawodowej w pierwszych miesiącach 2019 r. stanowiły aż 11%. Zainteresowaniem cieszą się również pracownicy fizyczni – dotyczyło ich 13% ofert, niezależnie od specjalizacji. Największe szanse rozwoju oraz awansu mają osoby podnoszące swoje kwalifikacje.

Wykształcenie na wagę złota

Niektórzy kierownicy firm spotykają się z problemem znalezienia odpowiedniego pracownika. Kłopot tkwi m.in. w braku umiejętności twardych. Potrzebni są szczególnie absolwenci budownictwa, informatyki, mechatroniki czy elektryki. Osoby kończące tego rodzaju studia z reguły nie muszą długo czekać na otrzymanie propozycji pracy.

Zarobki inżyniera budownictwa i pracownika budowlanego

Wynagrodzenie przedstawicieli tych zawodów uzależnione jest w dużym stopniu od stażu pracy – na początku kariery pensja będzie zdecydowanie niższa niż w przypadku wieloletniego doświadczenia. Jak podaje portal Pracuj.pl, przeciętne wynagrodzenie inżyniera budownictwa wynosi 5900 zł brutto. Może on również liczyć na benefity w postaci opieki medycznej, ubezpieczenia na życie czy służbowego telefonu. Pracownik budowlany zarabia przeciętnie 4400 zł brutto. Nierzadko otrzymuje też służbowy samochód i komórkę do celów prywatnych, a także świadczenia socjalne.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/wymiar-czasu-pracy-na-pelny-etat-jak-go-okreslic