20 września 2019

Co możesz wyczytać z ogłoszenia o pracę?

Cenne wskazówki odnośnie do przebiegu rozmowy rekrutacyjnej możesz wyczytać w ogłoszeniu o pracę, które dotyczy stanowiska, które Cię interesuje. Pracodawca zamieszcza w ogłoszeniu ważne dla Ciebie informacje. Możesz znaleźć tu opis stanowiska – najważniejsze obowiązki pracownika (porównaj je ze swoją wiedzą o tej posadzie i ewentualnie uzupełnij swoją listę) oraz wymagania, jakie pracodawca stawia kandydatom ubiegającym się o daną posadę. Na podstawie tych wymienionych punktów możesz domyślić się, o co zapyta Cię osoba rekrutująca.

 

Wymagania

Każdy pracodawca, stawiając wymagania, będzie chciał je zweryfikować. Jeśli w wymaganiach pojawia się umiejętność pracy w grupie – z dużym prawdopodobieństwem pracodawca będzie zainteresowany tym, czy pracowałeś w zespole, jak dużym lub jak się odnajdujesz w pracy grupowej. Być może zapyta Cię o sytuacje konfliktowe w pracy lub zada jakiś case study (pytanie z serii: co byś zrobił, gdyby….?).

Jeśli widzisz w wymaganiach kreatywność, to możesz spodziewać się pytań o Twoje podejście do problemów w poprzedniej pracy – czy szukałeś różnych rozwiązań, czy inspirowałeś się pomysłami innych, czy wolisz, kiedy narzucane są procedury czy też preferujesz elastyczne warunki pracy. Rekruter może Cię zapytać o jakieś innowacyjne rozwiązania, które wdrożyłeś, a które np. usprawniły Twoją pracę. Być może pojawi się jakieś zadanie sprawdzające Twoją kreatywność w praktyce.

Kiedy w ogłoszeniu zawarto oczekiwanie dobrej organizacji pracy, to zapewne zostaniesz zapytany o to, jak organizujesz sobie na co dzień swoją pracę lub jak wyznaczasz priorytety, kiedy masz bardzo dużo rzeczy do zrobienia.
Jeśli widzisz w wymaganiach język angielski – na konkretnym poziomie, to masz jak w banku, że ta kwestia będzie poruszona na spotkaniu. Najprawdopodobniej czeka Cię chwila rozmowy w tym języku ?

Opis stanowiska

Opis stanowiska zawiera wiele kluczowych informacji dla kandydata. To obraz tego, co będziesz robił w pracy, za co będziesz odpowiedzialny. Poszczególne punkty zawarte w ogłoszeniu w opisie stanowiska są zwykle odzwierciedleniem tego, co będzie interesowało pracodawcę na rozmowie z kandydatem. Wszak musi on sprawdzić, jak szybko wdrożysz się do nowej pracy i czy będziesz w stanie wykonywać ją na wymaganym poziomie.

Wskazówka

Zawsze, kiedy aplikujesz na określone ogłoszenie – zapisuj je, archiwizuj. Niech będzie dla Ciebie dostępne, kiedy otrzymasz telefon z zaproszeniem na rozmowę. Warto jeszcze do niego zajrzeć ;-)

Ogłoszenie to baza informacji, na której możesz zbudować swoje przygotowanie do spotkania rekrutacyjnego. Jeśli tylko chcesz się do niego przygotować ;-)

Agnieszka Żmuda
Psychologicznie o rozwoju zawodowym
https://www.agnieszkazmuda.pl/