7 października 2019

Buduj swoje życie odpowiedzialnie i zuchwale

Książka Kamili Rowińskiej „Buduj życie odpowiedzialnie i zuchwale” to esencja rozwoju osobistego. Konkret. Podstawy, od których każdy potrzebuje wyjść, żeby odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania. Znajdziesz tu wskazówki do tego, jak żyć pełniej, przykłady doświadczeń z życia autorki, jak i mnóstwo ćwiczeń, zadań, które wesprą Cię w rozwoju.

 

Rozwój osobisty – rozwój zawodowy

To, że oba idą w parze – to dość oczywiste. Pracując nad rozwojem osobistym – wzmacniasz się też w umiejętnościach, które wspierają Twoją aktywność zawodową. Wspominam o tym dlatego, że choć książka, którą chcę Ci dziś polecić traktuje o szeroko rozumianym rozwoju osobistym, to każdy rozdział, każdą problematykę w niej zawartą możesz odnieść do rozwoju Ciebie jako pracownika. Czytając ją – zastanów się też nad tym.

Tematów, które zostały poruszone w książce jest wiele. Przedstawię Ci kilka – aby zachęcić Cię do sięgnięcia po tę pozycję.

Jakie jest Twoje życie?

Kamila Rowińska proponuje w swojej książce najpierw sprawdzić, jak wyglądają poszczególne obszary Twojego życia: od pracy, przez rodzinę, bliskich, hobby, aż po sferę finansową. Kiedy masz świadomość tego, jak wygląda Twoje życie w różnych sferach – możesz podjąć decyzję o działaniach na rzecz ich rozwoju. Na podstawie zaproponowanych tu ćwiczeń, możesz odpowiedzieć sobie na pytanie: co chcesz zrobić dla siebie w tych sferach? Do czego dążysz?

Jakie są Twoje wartości?

W co wierzysz? Co cenisz? Co jest dla Ciebie ważne?
To pytania o priorytety, o spójność, o wyrażanie siebie. Zidentyfikować swoje wartości znaczy tyle, co odnaleźć swoje dlaczego?

Twoja odpowiedź

Liczni autorzy, wiele autorytetów podkreślało, że liczy się to, jak odpowiemy na okoliczności, które pojawiają się w naszym życiu. Pisze o tym również Kamila Rowińska. Kluczowa jest twoja odpowiedź na to, co przyniesie ci życie, a nie samo wydarzenie, które się dzieje. Autorka w fantastycznych słowach mówi o tym, że Twoje życie jest sumą tego, co Ci się przytrafia oraz tego, jak odpowiadasz na te wydarzenia. Koncentruj się więc na rozwiązaniach, a nie na problemach.

Jakie role pełnisz?

To, kim jesteśmy jest w dużej mierze wypadkową pełnionych przez nas ról życiowych: rodzic, syn/córka, brat/siostra, współmałżonek, pracownik/pracodawca, student, chrześcijanin, wolontariusz, przyjaciel, powiernik… Długo można by wymieniać. Każda rola coś Ci daje. I czegoś od Ciebie wymaga.

Jakie są najważniejsze dla Ciebie role?
Co dla Ciebie oznaczają? Co Ci dają?
Jak możesz doskonalić się w tych rolach?
Na czym się koncentrujesz?

Każdy z nas potrzebuje koncentrować się na tym, co jest ważne i na tym, na co można mieć wpływ. Jeśli zamartwiasz się i skupiasz na rzeczach, na które nie masz wpływu – generuje to frustrację. Skoncentruj się na tym, co możesz. Stawiaj jasne, konkretne cele. Myśl o nich i podejmuj świadome wybory.
Buduj życie zuchwale!

Kamila Rowińska pisze w swojej książce, że zuchwałość jest podążaniem za swoim wewnętrznym głosem, wiarą w swoje możliwości i konsekwencją. Warto być zuchwałym w realizowaniu się, zachowując przy tym wierność swoim wartościom.

Fantastyczne jest to, że autorka zawarła w swojej książce wiele ćwiczeń, które wspierają w odnajdywaniu odpowiedzi na poszczególne pytania. Pomagają zrozumieć wiele kwestii z innego punktu widzenia. Zmieniają perspektywę. Bo – jak wszyscy wiemy – samo przeczytanie książki niewiele Ci da, jeśli nie zaczniesz działać. A te ćwiczenia to już działanie!

Inne - warte uwagi książki, które polecam, znajdzież tu:
https://www.agnieszkazmuda.pl/tag/ksiazki/

Agnieszka Żmuda
Psychologicznie o rozwoju zawodowym