19 grudnia 2019

Co, gdzie wrzucać, czyli studencki poradnik segregacji odpadów

Fot. T. Maślona, SAF PL Fot. T. Maślona, SAF PL

Studenci marketingu i komunikacji rynkowej oraz zarządzania Politechniki Lubelskiej nakręcili krótkie filmy pokazujące, jak segregować śmieci. Studio filmowe urządzili w akademiku.

 

– Latem tego roku przypomniałam sobie o islandzkim filmie, który opowiada o segregacji odpadów w wiosce Solheimar. Mieszkają tam osoby niepełnosprawne umysłowo, które troszczą się o losy każdego opakowania, każdej resztki jedzenia, każdego zepsutego sprzętu. Wspólnie ze studentami postanowiliśmy nakręcić podobny film – wspomina prof. Barbara Szymoniuk z Katedry Marketingu Politechniki Lubelskiej, prezes Stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna”.

– Nasz projekt ma na celu wyjaśnić zasady segregacji odpadów. Wiele osób ma problem, gdzie wrzucić konkretny odpad, czy myć szkło lub plastik, co robić z odpadami niebezpiecznymi, takimi jak zużyte baterie lub przeterminowane leki. Filmiki wyjaśniają w sposób przystępny i z humorem poważne zagadnienie, z którym wszyscy borykamy się na co dzień – mówi dr inż. Agnieszka Bojanowska, opiekun Koła Naukowego „Pollub.My Marketing”.

Studenci na filmach podpowiadają, w jaki sposób przygotować i segregować odpady zmieszane, plastik, metal, papier, szkło oraz odpady bio, problemowe i niebezpieczne.

– Udział w projekcie uświadomił mi, jak segregowanie odpadów wpływa na otaczające nas środowisko. Natomiast dzięki pracy na planie filmowym zdobyłam cenne doświadczenie. Realizacja filmów edukacyjnych ma ogromne znaczenie w pełniejszym zrozumieniu danego problemu i docieraniu do dużej grupy odbiorców – podkreśla Ola Prucnal, studentka III roku marketingu i komunikacji rynkowej.

Filmiki są dostępne w Internecie. Powstały w ramach projektu koordynowanego przez Stowarzyszenie „EkoLubelszczyzna”, przy współpracy studentów z Koła Naukowego Politechniki Lubelskiej „Pollub.My Marketing”. Ich producentem jest Polska Press Oddział Lublin.

Wskazówek dotyczących zasad segregacji udzielali pracownicy firmy Kom-Eko z Lublina i Bychawskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. 

To kolejna akcja promująca postawy proekologiczne, której inicjatorem są pracownicy i studenci Politechniki Lubelskiej.
– W czerwcu zorganizowaliśmy kampanię „Zielona Wstążka #DlaPlanety”, której hasłem była walka z zanieczyszczeniami powietrza. W przyszłym roku również włączamy się w obchody Międzynarodowego Dnia Środowiska i Dnia Bez Prasowania – zapowiada Barbara Szymoniuk.

Projekt uzyskał dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Materiały wideo dostępne są na kanale Pollub.tv pod adresem.