13 stycznia 2020

„Armenia na 3 obiektywy”. Wystawa na Politechnice Lubelskiej

Fot. K. Krzysiak, SAF PL Fot. K. Krzysiak, SAF PL

Zdjęcia Jerzego Montusiewicza, Stanisława Skomry oraz Urszuli Ziniewicz pokazujące współczesny obraz kultury Ormian można zobaczyć na wystawie w Politechnice Lubelskiej. Wernisaż fotografii odbył się 13 stycznia 2020 r. w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej (tzw. Rdzewiak). Ekspozycja czynna będzie do 28 lutego br.

 

Wystawa składa się z ponad 70 zdjęć rozmieszczonych na 44 planszach. Ilustrują one obiekty sakralne (kościoły i chaczkary – jedyne w swoim rodzaju kamienne krzyże, wytwór kultury ormiańskiej), górskie krajobrazy oraz ludzi w ich codziennym życiu. Nie brakuje fotografii dokumentujących również najważniejsze wydarzenia o charakterze duchowym: chrzest, ślub, błogosławieństwo i modlitwę.

– Armenia to niezwykły kraj, który jako pierwszy w roku 301 przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową. Pomimo ciągłych najazdów, dzięki kulturze i świadectwom spisanym za pomocą własnego alfabetu opracowanego w 405 roku, zachował wiarę, tradycje i zwyczaje. Niepodległe państwo Ormianie utracili ostatecznie w XVII wieku, a wielu z nich jako kupcy osiedliło się w chrześcijańskiej Europie. Mieszkali również na terenach Rzeczypospolitej Polskiej, jako nasi sąsiedzi – mówi prof. Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Autorzy zdjęć reprezentują różne profesje, ale mają wspólne pasje – fotografowanie i ciekawość świata. Poznali się w 2014 roku i przez kolejne 2 lata wspólnie podróżowali, pogłębiając wiedzę o historii, kulturze i dziedzictwie Ormian.

Jerzy Montusiewicz – informatyk, pracownik naukowy Politechniki Lubelskiej, przewodnik górski, znawca Karpat i Dolomitów. Współorganizator wypraw naukowych do państw Azji Centralnej poświęconych digitalizacji 3D obiektów z obszaru Jedwabnego Szlaku i przeniesienia ich w świat cyfrowy.

Stanisław Skomra – lekarz, gastrolog dziecięcy, pracownik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Pasjonat fotografowania owadów i pająków w ich naturalnym środowisku, autor trzech wystaw w MDK nr 2. Miłośnik dobrej książki historycznej hołdujący zasadzie „nie pożyczaj książek nawet córkom”.

Urszula Ziniewicz – z urodzenia i wyboru Koszalinianka, zawodowo od ponad 20 lat związana z bankowością. Zainteresowania: fotografowanie przyrody, architektury oraz ludzi. Miłośniczka kultury Kaukazu, zakochana w Gruzji, wyznająca zasadę, że poznanie kraju dopełnia wspólne biesiadowanie i rozmowa.

Fotogaleria tutaj.