10 lutego 2020

Nauczyciele rozmawiali o skutecznym kształceniu uczniów

fot. Sławomir Pięciak, Agencja Fotograficzna FOTOOKO fot. Sławomir Pięciak, Agencja Fotograficzna FOTOOKO

Blisko 100 nauczycieli ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych i uczelni oraz doradców metodycznych rozmawiało o metodach nauki w szkołach, dzięki którym uczniowie zdobędą wiedzę i umiejętności potrzebne im we współczesnym świecie. Konferencja pt. „Jak skutecznie kształcić współczesnych uczniów” zorganizowana została po raz pierwszy, ale będzie odbywać się cyklicznie co roku.

 

Tegoroczne wydarzenie odbyło się 8 lutego 2020 roku w Centrum Kultury w Łęcznej. Jego organizatorami byli: Wydział Podstaw Techniki Politechniki Lubelskiej oraz Kopalnia Wiedzy MatMartyna Martyna Królikowska z Łęcznej.

Uczestnicy konferencji zastanowiali się, w jaki sposób powinna zmieniać się edukacja i jakie stoją przed nią wyzwania oraz co zrobić, aby zwiększyć skuteczność nauczania i aby uczniowie byli zainteresowani nauką szkolną.

– Edukacja jest ważną inwestycją społeczną, gospodarczą i polityczną. Uczniowie, którzy dziś uczęszczają do szkół, w przyszłości decydować będą o sile i jakości kapitału społecznego naszego kraju – mówi dr Ewa Łazuka, prodziekan ds. studenckich Wydziału Podstaw Techniki.

Skuteczna realizacja podstawy programowej wymaga od nauczyciela otworzenia się na nowe metody, pomysły i narzędzia. Konieczny jest również wzrost empatii nauczycieli i zrozumienie sytuacji psychofizycznej ucznia po to, aby uzyskać komfort uczenia.

Podczas konferencji uczestnicy wymienili się dobrymi praktykami w procesie kształcenia. Należą do nich m.in. konsultacje dla uczniów na wzór konsultacji dla studentów, cierpliwe i wielokrotne tłumaczenie trudnych zagadnień, powtarzanie poznanych niedawno treści przed rozpoczęciem kolejnego etapu przekazywania wiedzy, systematyzowanie wiedzy ucznia i nauka układania wiedzy w logiczny ciąg myślowy, urozmaicanie prac domowych.