23 października 2020

Złoty medal na International Warsaw Invention Show

Ponad 250 rozwiązań z różnych dziedzin nauki z 20 krajów zaprezentowano podczas 14. edycji Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS, która w tym roku odbyła się 19-21 października online. To największe w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje.

 

Najlepsze wynalazki, po ocenie międzynarodowego jury, nagrodzone zostały medalami, a także pucharami i nagrodami specjalnymi.

Rozwiązanie naukowców z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Lubelskiej dotyczące układu energoelektronicznego transformatora SN/nN z kinetycznym zasobnikiem energii otrzymało złoty medal. Autorami wynalazku są: dr inż. Dariusz Zieliński, mgr inż. Karol Fatyga, mgr inż. Łukasz Kwaśny oraz mgr inż. Bartłomiej Stefańczak.

– Nasz pomysł jest przełomowy, ponieważ może zastąpić klasyczne transformatory energetyczne stosowane do zasilania domów jednorodzinnych czy zakładów produkcyjnych, rozszerzając ich funkcjonalności o aktywne sterowanie przepływem mocy czy lokalne magazynowanie energii. W skali kraju jest to ponad 100 000 urządzeń – mówi dr inż. Dariusz Zieliński z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

W wystawie prezentowały swoje osiągnięcia zarówno instytuty badawcze, uczelnie, jak również innowacyjne przedsiębiorstwa i indywidualni wynalazcy. Do udziału w wystawie zaproszeni zostali także przedstawiciele instytucji finansowych zainteresowani inwestycjami w nowoczesne produkty i technologie.

– Efektem udziału w takiej wystawie są nie tylko uzyskane medale, lecz przede wszystkim nawiązanie kontaktów biznesowych, które są pierwszym krokiem do komercjalizacji naszych wynalazków. Wystawa jest ważnym forum wymiany doświadczeń między wynalazcami, podmiotami opracowującymi innowacje oraz przedsiębiorstwami poszukującymi nowych rozwiązań w celu ich praktycznego zastosowania – uważa mgr inż. Karol Fatyga z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.

Wynalazcy prezentujący swój dorobek mieli do wyboru 12 kategorii, poczynając od ekologii i ochrony środowiska przez mechanikę, budownictwo, elektronikę oraz przemysł włókienniczy i chemiczny, aż do innowacyjnych rozwiązań medycznych.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów we współpracy z Urzędem Patentowym RP oraz International Federation of Inventor’s Association IFIA.