11 lutego 2021

Nasza Uczelnia w rankingu Webometrics

W najnowszym zestawieniu „Web of Universities” Politechnika Lubelska znajduje się w gronie 13% najbardziej rozpoznawalnych uczelni w sieci na świecie i 5% uczelni w Polsce.

 

W rankingu sklasyfikowano blisko 12 tys. szkół wyższych z ponad 200 krajów. Politechnika Lubelska zajmuje 1563 miejsce na świecie i 24 miejsce w kraju (na 384 szkoły wyższe). Wśród lubelskich uczelni jest najwyżej w rankingu.

Ranking uwzględnia przede wszystkim obecność i rozpoznawalność uczelni w sieci, ale nie jest to ranking stron internetowych uczelni. Jego zamierzeniem nie jest ocena ich wyglądu lub użyteczności, ani popularności mierzonej na podstawie liczby odwiedzin lub odwiedzających.

Celem rankingu Webometrics jest zwiększenie obecności instytucji akademickich i badawczych w Internecie, wspieranie wszelkich przedsięwzięć typu Open Access oraz zachęcanie uczelni i naukowców do tego, aby ich obecność w sieci odzwierciedlała stan faktyczny tego, czym się zajmują.

Webometrics jest rankingiem opartym o cztery kryteria: widoczność, doskonałość, otwartość i obecność.

Ranking publikowany jest od 2004 roku, zawsze co pół roku. Jego twórcą jest Cybermetrics Lab, grupa badawcza z Hiszpańskiej Krajowej Rady Badawczej.