Nauka zawitała na stadion

Fot. J. Krzysiak, SAF PL Fot. J. Krzysiak, SAF PL

Dnia 21 września 2014 r. w godz. 10.00-16.00 na stadionie Arena Lublin przy ul. Krochmalnej odbyła się impreza plenerowa w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki pod nazwą „Piknik Naukowy”. Adresowana była do wszystkich zainteresowanych osób.

 

Na początek na scenie festiwalowej odbył się koncert „Laboratorium przestrzeni, dźwięku i ruchu”, w którym wystąpili: Akademicki Chór PL, Formacja Tańca Towarzyskiego PL GAMZA, Grupa Tańca Współczesnego PL.

Następnie na boisku treningowym rozegrany został mecz piłki nożnej między drużyną Politechniki Lubelskiej a zespołem z Politechniki Łuckiej.

Piknikowi towarzyszyła wystawa pojazdów ciekawych, przygotowana przez Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej PL. Jak co roku pojawiły się godne uwagi przykłady pojazdów zabytkowych, militarnych oraz ciekawych z innych względów, w tym pojazdy zbudowane przez członków Koła (CETAN, który w tym roku zajął II miejsce na konkursie Shell Eco Marathon w Rottedamie).

Wokół murawy ustawione były stoiska poszczególnych organizatorów, którzy przygotowali na Piknik ponad 80 projektów. 

Ciekawą propozycją Politechniki Lubelskiej był projekt obejmujący rekonstrukcję wydarzeń z 2 czerwca 1719 r. - Wielkiego Pożaru Lublina. Dzięki wykorzystaniu grafiki trójwymiarowej oraz silnika Barok stworzonego przez studenta Politechnik Lubelskiej, Kamila Nowakowskiego, Koło Naukowe Informatyki PENTAGON wraz z Ośrodkiem Brama Grodzka - Teatr NN przenieśli lublinian w sam środek wydarzeń, które zmieniły historię miasta.

KUL zaprosił na piknik z tradycją i literaturą żydowską. Proponował: warsztaty pisowni jidysz; zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci oraz młodzież wykonywały drejdel [tradycyjny bączek-zabawka dziecięca] związany ze świętem Chanuki. Dla najmłodszych uczestników były kolorowanki związane z kulturą żydowską oraz bajki żydowskie Isaaca Bashevisa Singera.

UMCS oferował gry, zabawy, quizy i konkursy językowe z nagrodami. W czasie trwania Pikniku odbywały się konsultacje językowe, udzielane były informacje o lektoratach, wyrównawczych i komercyjnych kursach językowych na UMCS oraz międzynarodowych egzaminach językowych i certyfikatach, które znajdują się w ofercie CNiCJO UMCS.

UM podczas pikniku umożliwił zapoznanie się z budową chromosomów człowieka. Każdy mógł własnoręczne ułożyć kariotyp człowieka. Ponadto, odbyły się pokazy udzielania pierwszej pomocy (jak zachować się będąc świadkiem wypadku, jak ratować życie dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo).

UP zachęcał do zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia.

Fotogaleria z imprezy tutaj.