Politechnika na MOTOR SHOW 2016

W dniach 31.03-03.04.2016 r. przedstawiciele Politechniki Lubelskiej uczestniczą w Międzynarodowych Targach Poznańskich MOTOR SHOW 2016. Podczas wydarzenia prezentowany jest innowacyjny, zintegrowany system UAV+UTV składający się z autonomicznego pojazdu kołowego typu buggy oraz drona. Został on opracowany i wykonany w Politechnice Lubelskiej.

 

Pojazd wyposażony jest w lądowisko (umiejscowione na dachu pojazdu) i system automatycznego lądowania drona zarówno podczas postoju pojazdu, jak i jego ruchu. Pojazd ma wszelkie cechy pojazdu terenowego. W obecnej postaci buggy napędzany jest silnikiem spalinowym w układzie boxer, który przenosi moment napędowy na 4 koła.

Samochód cechuje prosta i zwarta konstrukcja. Masa całkowita nie przekracza 1000 kg. Pojazd jest bezzałogowy, sterowany zdalnie przez operatora. Plany konstrukcyjne zakładają, że w tym układzie możliwe będzie zastosowanie różnych jednostek napędowych: silniki spalinowe, silniki elektryczne, hybrydy paliwowo-elektryczne.

Cały czas trwają prace badawcze nad udoskonaleniem całego systemu wraz z rozszerzeniem go o autonomiczną stację fotowoltaiczną, pełniącą kilka funkcji: magazynu energii elektrycznej do zasilania pojazdu samochodowego z silnikiem elektrycznym i zasilania baterii drona, pomieszczenia socjalnego dla np. pracownika rezerwatu, naukowca wykonującego badania terenowe itp. w miejscach pozbawionych infrastruktury energetycznej. System UAV+UTV może być wykorzystywany zarówno w obszarach cywilnych, jak i militarnych.

Link do materiału filmowego http://www.wtkplay.pl/video-id-24651-politechnika_nie_tylko_teoria_stoi