Młodzi naukowcy z Politechniki potrafią! Przywieźli złoty medal z Genewy

Zespół młodych naukowców z Politechniki Lubelskiej: mgr inż. Karol Fatyga, mgr inż. Katarzyna Zielińska oraz dr inż. Dariusz Zieliński, zaprezentował na Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” (11-15.04.2018) pomysłowe rozwiązania dla inteligentnych sieci oraz mikrosieci. Dzięki ich zastosowaniu zwiększa się niezawodność urządzeń elektrycznych i znacząco poprawia efektywność zarządzania energią elektryczną.

 

Oto one:

  • układ i sposób zwiększania prądu zwarciowego energoelektronicznych przekształtników AC/DC, który zwiększa bezpieczeństwo eksploatacji izolowanych sieci elektroenergetycznych;
  • układ i sposób wspomagania zasobnika energii elektrycznej, który można wykorzystać do przedłużenia czasu używania baterii. Dzięki temu rozwiązaniu unika się wysokich nakładów inwestycyjnych oraz ogranicza się koszty utylizacji;
  • sposób i układ wykorzystywania akumulatorów trakcyjnych w trolejbusach do nieprzerwanej pracy urządzeń pomocniczych w pojazdach (np. sprężarki). Dzięki temu przedłuża się niemal 10-krotnie czas eksploatacji tych urządzeń.

Wynalazki zostały docenione przez międzynarodowe jury i otrzymały złoty medal w kategorii: elektrotechnika, elektronika, telekomunikacja i inżynieria komputerowa. W tej grupie swoje wynalazki przedstawiło 90 wystawców z całego świata. Rozwiązania oceniane były pod kątem innowacyjności, stopnia zaawansowania oraz możliwości zastosowania w przemyśle.

Wynalazki te opracowane zostały w zespole kierowanym przez prof. Wojciecha Jarzynę z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych. Wśród twórców są również: mgr inż. Łukasz Kwaśny z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych oraz mgr inż. Piotr Hołyszko z MPK Lublin, który współpracuje z zespołem badawczym.

Wystawa Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” to największa i najbardziej prestiżowa wystawa wynalazków w Europie, która gromadzi pasjonatów techniki: wynalazców, projektantów i konstruktorów.

Dotychczas doktoranci i studenci Politechniki Lubelskiej na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków w Genewie zdobyli aż 11 złotych, 13 srebrnych, 3 brązowe medale oraz 14 nagród specjalnych – informuje Maciej Nowicki z Biura Rzecznika Patentowego PL.