Urządzenie, w którym poczujesz się jak pilot, zaprezentowali nasi naukowcy

Fot. J. Krzysiak, SAF PL Fot. J. Krzysiak, SAF PL

Na Politechnice Lubelskiej powstał symulator VR Syntia do szkolenia lotników na wszystkich typach samolotów i śmigłowców oraz szkolenia operatorów dronów.

Prezentacja symulatora VR Syntia odbyła się 5 marca 2019 r. w laboratorium Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL

 

– Edukacja pilota uzupełniana na symulatorze to konieczność w każdym szkoleniu lotniczym. Obecnie takie szkolenie odbywa się na symulatorach fizycznych, które są drogie, skomplikowane i dużych rozmiarów. Ponadto nie ma możliwości trenowania na nich lotów w ugrupowaniach bojowych czy np. walki powietrznej – mówi dr inż. Jarosław Zubrzycki z Instytutu Technologicznych Systemów Informacyjnych Politechniki Lubelskiej.

Skuteczność symulatorów VR potwierdzają testy. – Blisko dwa tysiące godzin spędziliśmy, testując sam sprzęt, jak i oprogramowanie. Teraz w większym stopniu możemy dopasować aplikacje do potrzeb szkoleniowych – podkreśla płk Zbigniew Lewartowicz, jeden z konstruktorów urządzenia. – Symulator dzięki możliwości zaprogramowania dużej ilości funkcji, zaawansowanej grafice, a przede wszystkim symulacji przeciążenia, jakie istnieje na samolotach wojskowych i akrobacyjnych, zwiększy bezpieczeństwo i komfort wykonywania lotów. Na Syntii można wykonać badania przesiewowe, które określają podzielność uwagi, czas reakcji czy ruchy gałek ocznych. Badania takie mogą z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć kandydata jako przyszłego pilota – zwraca uwagę płk Lewartowicz.

Fotorelacja tutaj.