Rozwiązanie ze świata gier komputerowych może wspomóc diagnostykę pacjenta

Fot. T. Maślona, SAF PL Fot. T. Maślona, SAF PL

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej oferują lekarzom system rejestrowania ruchu, czyli tzw. Motion Capture, jako narzędzie do badania pacjentów. System ten znany jest głównie z tworzenia gier komputerowych czy produkcji filmów. Badacze z Instytutu Informatyki przekonują, że sprawdza się również w medycynie, np. ortopedii, rehabilitacji czy neurologii, do diagnostyki schorzeń, planowania leczenia oraz kontroli jego wyników.

O zaletach używania systemów trójwymiarowej rejestracji ruchu rozmawiali naukowcy, lekarze i fizjoterapeuci podczas międzynarodowego seminarium bioinformatycznego organizowanego przez Instytut Informatyki Politechniki Lubelskiej. Otwarcie wydarzenia oraz prezentacja systemu Motion Capture odbyła się  6 marca 2019 r. w Laboratorium Analizy Ruchu i Ergonomii Interfejsu w budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL.

 

– W medycynie system ten może być stosowany do badania zakresu ruchu osób zdrowych, jak również z różnymi schorzeniami wrodzonymi lub nabytymi, a także po urazach i przebytych operacjach, kiedy rejestruje się obrazy wideo przed i po zabiegu. Zebrane dane pozwalają ocenić, czy nastąpiła poprawa. Przy analizie medycznej uzyskanych informacji bardzo często stosuje się nowoczesne metody informatyczne. Dodatkowo korzysta się z modeli biomechanicznych, które obliczają kąty i momenty sił w poszczególnych stawach – mówi dr inż. Maria Skublewska-Paszkowska z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Jak wykonuje się badanie przy pomocy systemu rejestrowania ruchu? – Na ciele pacjenta umieszcza się markery odblaskowe, których ruch jest przechwytywany przez kamery działające na bliską podczerwień. Często są one zsynchronizowane z systemem elektromiografii (EMG) rejestrującym czynność elektryczną mięśni, czy też platformami badającymi siłę nacisku stóp. Dane z kamer są następnie przesyłane do urządzenia, które przekierowuje je do komputera. Dodatkowym wyposażeniem są dwie platformy biomechaniczne, wbudowane na stałe w posadzkę, jedna obok drugiej. Dzięki nim mierzymy siłę reakcji podłoża podczas ruchu osoby, np. chodu, skoków czy stania na jednej lub obu nogach – podkreśla dr inż. Marek Miłosz z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Fotogaleria tutaj.